text

Hej alle

Jeg vil gerne bede om at I kigger på følgende datoer, og ser om I evt. kan hjælpe til en af disse kommende arrangementer. De giver alle sammen penge i klubkassen, og vi håber flere af jer, har lyst til at hjælpe, så klubben kan tjene nogle penge, som vi kan bruge til gavn for vores medlemmer. Tilmeldig som hjælper skal ske på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den..

Det drejer sig om følgende arrangementer:

Åbningsstævne på Greve Stadion søndag den 7. august. Stævnet er en Mastermatch imellem Sjælland og Skåne, samt et stævne med udvalgte øvelser, hvor alle kan deltage. Stævnet er gratis. Her skal vi bruge nogle hjælpere til at holde et målebånd eller andre små hjælpeopgaver.

Operaen i Hedeland. 3 dage. lørdag den 6. august, fredag den 12 august og lørdag den 13 august. Her skal vi bruge 14-16 voksne (helst 14 år og derover), som skal hjælpe med at parkere bilerne ude i Hedeland. Under operaen holder vi øje med bilerne eller man må også gerne se operaen (som så er gratis), og når operaen slutter, så hjælper vi med at tømme parkeringspladserne igen for biler ved at guide bilerne korrekt ud.

Hjælpere til Øst hold den 18. september. vi har forhåbentlig mange ungdommer op til 15 år med her, og håber meget op at forældre og andre gerne vil hjælpe til med at holde et målebånd eller andet.

Samme dan den 18. september skal vi hjælpe til Sparta halvmarathon, hvor vi plejer at stille med 20-25 personer, som skal stå og hjælpe med at dele vand ud til løberne.

Sidst men ikke mindst, så afholder vi et af Danmarks største stævner den 1. og 2. oktober nemlig Afslutningsstævnet. Her håber vi på alle vores medlemmer vil stille op, da det er et super hyggeligt stævne og med til at slutte sæsonen af. Igen skal vi bruge hjælpere til at få øvelserne til at køre, og vi skal bruge en del. Så vi håber at mange vil hjælpe her.