Info Indvielsesstævne

Indvielsesstævne

d. 7. august 2016

På Greve Stadion

 

Greves nye atletikstadion åbner officielt klokken 12 med taler af blandt andet borgmester Pernille Beckmann og formand for Idræts- og Fritidsudvalget, Anne Marie Lyduch. Der vil efterfølgende være forskellige begivenheder, og kl 13 vil atletik konkurrencerne starte.

 

Der har været overraskende stor tilmelding til kasteøvelserne og der er derfor oprettet 2 kastegrupper som begge er meget tidspressede, vi håber derfor I vil hjælpe med at afvikle dem hurtigst muligt bla ved at opfodre de aktive til at være klar når det er deres tur.

 

På 100m vil det være muligt for alle, at løbe finale. Hvis man ikke ønsker at løbe finale, bedes det oplyst så vi ikke seeder jer videre til finalen. Jeg vil i øvrigt opfordre til, at sende seedningstider så heat kan fordeles optimalt.

 

På 3.000m og 5.000m vil der, ved startstedet, blive udleveret et deltager nummer, som bedes sat på højre side (på lår, buks eller trøje).

 

Kugle for 16 år og ældre: Bemærk at de der IKKE laver kaste 5- kamp de støder kugle kl 13.00 de 8 der laver kaste 5-kamp støder kl 14.10 (dette for at overholde øvelsesrækkefølge).

 

Tidsskema og praktiske oplysninger  (Opdateret for masters d. 3. august kl 21.10, Vægt og kugle er byttet rundt)
Startlister
Startlister Masters

 

Resultater (Indvielsesstævne)
Resultater Masters(Venskabsmatch) 

I må meget gerne checke om jeres deltagere er tilmeldt korrekt bla med seedningstider i løb, så evt fejl kan rettes inden stævne dagen.

 

Der er nu 99 deltagere tilmeldt indvielsesstævnet - samtidig med Indvielsesstævnet afvikles en venskabsmatch mellem Skåne og Øst Danmark for Masters, her er lige nu 29 deltagere.

Info Veteranmatch 9. juni

Veteranmatch

d. 9. juni 2015

På Greve Stadion

 

Denne side vil løbende blive opdateret frem mod stævnet.

 

Link til Startlister 

Resultater vil løbende blive opdateret under stævnet. 

 

I må meget gerne checke om jeres deltagere er tilmeldt korrekt, så evt fejl kan rettes inden stævne dagen.

Klubber:

Mix Kvinder
A – Amager Atletik A – Hvidovre Atletik
B – Hvidovre Atletik  
C – Greve Atletik  
D – Delta Slagelse  
E – Glostrup/Sparta  
x – Olympia Maribo (har trukket sig)  

x – Brøndby Atletik (har trukket sig)

 

 

 Tidsskema

Kl. Løb Spring Kast
18:00 100m Stang Hammer
18:30 5.000m   Spyd
18:45   Højde  
19:00     Diskos
19:20 400m    
19:30   Længde Kugle
19:45 1.500m    
20:15 1.000m stafet    

 

Dommerfordeling: 

  Dommerhold 1 Dommerhold 2 Dommerhold 3 Dommerhold 4
  Stang/Længde Hammer/diskos Spyd/Kugle Højde
         
  Frank Christiansen Kjeld Muff Martin Andersson Peder Pedersen
  Oliver Chabert Lars Høkilde Anne Lise Andreasen Shaqe Nielsen
  Mette Holm Keld Vegge Peter Andersson Kim chabert
Længde Slagelse Pillip Vegge Henning Elmer  
Vind Frida Ahlmann      
  Starter Martin Jespersen    
  Vind Frida Ahlmann    
  Tid Morten Larsen/Kasper Andersson    
  Resultater Morten Larsen/Kasper Andersson    
  Omgangstællere Jane Ahlmann    
  Skiftedommere 1. skifte Peter og Henning  
    2. skifte Kim og Peder  
    3. skifte Martin Andersson  
  Fotograf Dennis Sjørslev    

Info Veteranmatch

Veteranmatch

d. 19. maj 2015

På Greve Stadion

 

Denne side vil løbende blive opdateret frem mod stævnet.

 

Link til Startlister 

Resultater vil løbende blive opdateret. 

 

I må meget gerne checke om jeres deltagere er tilmeldt korrekt, så evt fejl kan rettes inden stævne dagen.

Klubber:

Mix Kvinder
A – Amager Atletik A – Hvidovre Atletik
B – Hvidovre Atletik  
C – Greve Atletik  
D – Delta Slagelse  
E – Olympia Maribo  

x – Brøndby Atletik (har trukket sig)

 

 

 Tidsskema

Kl. Løb Spring Kast
18:00 100m Stang Hammer
18:30 5.000m   Spyd
18:45   Højde  
19:00     Diskos
19:20 400m    
19:30   Længde Kugle
19:45 1.500m    
20:15 1.000m stafet    

 

Dommerfordeling:

  Dommerhold 1 Dommerhold 2 Dommerhold 3 Dommerhold 4
  Stang/Længde Hammer/diskos Spyd/Kugle Højde
         
  Sanne Chabert Hvidovre Martin Andersson Judy Rasmussen
  Oliver Chabert Keld Vegge Kirsten Jørgensen Hans Jørgen Olsen
  Mette Holm Pillip Vegge Peter Andersson Jasmin Rasmussen
Længde Birgitte Møs Pernille Kjeldsen Hvidovre  
Vind Ida Boe Rasmussen      
         
  Starter Martin Jespersen  
  Vind Ida Boe Rasmussen  
  Tid Morten Larsen    
  Resultater Sofie Skovgaard    

 

 

Info Øst/vest mangekamp

Øst og Vest mesterskaber i Mangekamp

d. 24.-25. maj 2015

På Greve Stadion

 

Denne side vil løbende blive opdateret frem mod stævnet.

 

Resultater vi løbende blive opdateret

 

Tidsskema (*Opdateret 21/5-2015 kl 17:10.)
Praktiske oplysninger
Dommere (*Opdateret 21/5-2015 kl 22:35)

* Ændringer er markeret med rødt. Vigtigst er at P12 og P13 starter lidt tidligere end i det første tidsskema

• Hvis der er nogle der kan hjælpe i jury må i meget gerne sige til – 1-2 mere vil være perfekt :)
• Seednings resultater: Der er stadig nogle der ikke har oplyst seedningsresultater i løbene. For at få de bedste konkurrencer, benyttes seedningstiderne til heat inddeling - seedning vil foregå på tværs af grupper der konkurrerer sammen.
• Der er lige nu (da jeg var ved at sende info ud) modtaget afbud så D15 udgår, vi har derfor valgt ikke at ændre tidsskema (som jo er vejledende). Men måske giver det mulighed for at rykke nogle øvelser (dette tager dommerne med gruppen under stævnet).

 

Link til Startlister og klublister
Under stævnet vil vi også opdatere resultater på den side.

 

I må meget gerne checke om jeres deltagere er tilmeldt korrekt bla med seedningstider i løb, så evt fejl kan rettes inden stævne dagen.

 

Der er nu 96 deltagere tilmeldt.

 

Seedning:

For at få de bedste konkurrencer, benyttes seedningstiderne til heat inddeling - seedning vil foregå på tværs af grupper der konkurrerer sammen.

Seedning vil bliver ud fra oplyst PR og derefter på lodtrækning – jeg vil derfor opfordre til at I sender PR (specielt på de korte løb).